Roland Garros 2018: Simona Halep castiga primul Grand Slam al carierei

0
131
Simona Halep Roland Garros 2018 titlu

Detinatoarea primului loc in ierarhia WTA, Simona Halep, a declarat inainte de finala desfasurata astazi, ca va incerca sa joace cu relaxare si sa-si invinga amintirile legate de infrangerile din cele trei finale de Grand Slam disputate cu Maria Sharapova, Jelena Ostapenko si Caroline Wozniacki. Si a reusit!

Dupa un prim set inceput in forta de Sloane, Simona si-a crescut nivelul reusind s-o infranga in final pe americanca. Romanca s-a impus in fata acesteia cu un scor de 3 – 6, 6 – 4, 6 – 1 dupa o partida ce a durat 2 ore si 4 minute. Acesta este primul titlu obtinut de o romanca la Roland Garros dupa cel castigat in urma cu 40 de ani de Virginia Ruzici.

Simona Halep, a ajuns in finala Roland Garros in 2014 si 2017, iar pe langa cele doua finale facute la Paris, ea a castigat in 2008 titlul de juniori la prestigiosul turneu plus inca 7 titluri pe zgura. Spre deosebire de ea Stephens, a fost detinatoarea unui singur titlu pe zgura si in acest an a fost pentru prima data cand a trecut de runda a patra la Roland Garros.

Ambele jucatoare au avut un parcurs extraordinar in aceasta editie a turneului Roland Garros. Simona Halep a pierdut un singur set cu Angelique Kerber, in sferturi, si inca unul in fata lui Alison Riske, in timp ce Stephens a pierdut un singur set in fata Camilei Giorgi.

Cititi si: “Simona Halep: <<Cred ca pasiunea fata de sport ma tine activa, dar si competitia>>”!