Simona Halep se afla la o victorie distanta de primul loc in topul WTA

0
23
Simona Halep numarul unu mondial

Castigarea finalei de duminica a turneului de la Cincinnati ar transforma-o pe Simona Halep in noul numar 1 mondial la feminin. Simona Halep a batut-o in semifinala, in doar 54 de minute, pe Sloane Stephens cu 6-2, 6-1, iar Garbine Muguruza, cea pe care o va intalni Simona in finala, a invins-o pe campioana de anul trecut Karolina Pliskova cu scorul de 6 la 3, 6 la 2.

“Daca se va intampla asta ar fi minunat, dar daca nu, voi avea mai avea si alte oportunitati. Sper sa o pot face. Imi doresc victoria. Sunt atat de aproape.” a declarat Simona.

Simona nu a pierdut nici macar un set in aceasta saptamana si a mai avut de doua ori sansa in acest an de-a ajunge in fruntea clasamentului WTA. O data in finala French Open, cand a fost invinsa de Jelena Ostapenko si a doua oara daca ar fi trecut de sferturile de la Wimbledon.

“Poate ca maine este randul meu”, a spus Simona Halep. “Trebuie sa dau tot ce pot, sa lupt iar daca voi castiga, va fi un moment extrem de special. Este o mare oportunitate. Dar cu siguranta va fi un meci dur impotriva unei castigatoare de Grand Slam.”

Simona Halep si Garbine Muguruza au avut 3 intalniri pe tot parcursul carierei, ultima dintre ele fiind in 2015. Scorul partidelor este de 2 – 1 pentru jucatoarea din Spania, aceasta castigand doua dintre intalnirile cu Simona pe hard si pierzand meciul disputat pe zgura. Garbine va lupta in aceasta seara pentru cel de-al cincilea titlu din cariera in timp ce Simona, daca va castiga, va ajunge la cel de-al 15-lea.

La inceputul acestui an, Serena Williams a fost numarul unu mondial inainte de a lua o pauza in cariera pentru a se dedica sarcinii. Angelique Kerber si Karolina Pliskova au fost tenismenele care i-au tinut locul ulterior.

Cititi si: “Simona Halep: <<Cred ca pasiunea fata de sport ma tine activa, dar si competitia>>”!